CTA Buttons
Your Page Title

Innovasjon

For å skape et mer fremtidsrettet næringsliv er det avgjørende at nye virksomheter starter opp og at eksisterende næringsliv innoverer. I Norge ligger i utgangspunktet mye til rette for å lykkes med innovasjon og gründeraktivitet. Myndighetene støtter fortsatt mye av FoU og tilbyr generelt gode rammebetingelser og stabilitet sammenlignet med andre land. Innovasjonsaktiviteten i næringslivet og kulturen for samarbeid om innovasjon og annen forretningsvirksomhet er relativt høy i Norge. Men alle disse gode betingelsene har hatt en negativ utvikling de siste årene. Også der hvor Norge hadde en svak posisjonering fra før, nemlig manglende tilgang på risikokapital og lite private investeringer i FoU (relativt til BNP), skjer det en forverring. Alt i alt taper Norge mot andre land når det gjelder innovasjon og entreprenørskap. Og selv om entreprenøraktivitet og internasjonal konkurranse har bedret seg i det siste (fra et veldig lavt nivå), ser vi et sterkt negativt signal for fremtidig utvikling siden motivasjonen for å starte og skalere virksomheter fra Norge, har falt kraftig fra i fjor.

betyr at scoren til Norge har gått opp 1 eller flere poeng siden i fjor, betyr at Norges score har gått ned 1 eller flere poeng på dimensjonen det gjelder. Det grå skraverte området i sirkelen symboliserer scoren til det beste landet på hver dimensjonen det gjelder.
56
Motivasjon

Oppstartsferdigheter

Intensjon om oppstart

Frykt for å mislykkes

4
Risikokapital

Såkornkapital

Tidligfasekapital

Senfasekapital

74
Gode rammebetingelser og stabilitet

Konkurransedyktige skatter

Gode oppstartsmuligheter

Politisk stabilitet

Effektive myndigheter

64
Offentlig FoU

Offentlig finansiert FoU

4
Privat FoU

Privat finansiert FoU

27
Entreprenøraktivitet

Tidligfase-entreprenørskap

Andel nyoppstartede virksomheter

55
Samarbeid

Samarbeid om innovasjon

Samarbeid om annen forretningsvirksomhet

82
Innovasjon i næringslivet

Innovative virksomheter

Produktinnovasjon

Prosessinnovasjon

22
Internasjonal konkurranse

Andel eksportvirksomheter

Forekomst av handelsbarrierer

Tariffer

Eksport av tjenester

Beste resultat i 2025 

Omstillingsbarometeret 2025 viser at Norge, målt i forhold til andre land, fortsatt har gode rammebetingelser og stabilitet, mye innovasjon i næringslivet med relativt mye samarbeid om innovasjon på tvers av ulike deler av økonomien. Entreprenøraktivitet og internasjonal konkurranse som var på veldig lavt nivå fra før, har bedret seg fra i fjor. 

Dårligste resultat i 2025 

Sammenlignet med andre land ligger Norge veldig lavt når det kommer til privat FoU (som andel av BNP) og tilgang på risikokapital. Og selv om Norge fortsatt gjør det relativt bra når det kommer til offentlig subsidiert FoU sammenlignet med andre land, har vi tapt hele 30 poeng her grunnet kraftig økning i Norges BNP. 

Utvikling i score for 2025 sammenlignet med score i 2022 

Innovasjonsdimensjonen i sin helhet har hatt dårligst utvikling siden 2022. Norge har tapt hele 6 poeng i sin posisjonering på Innovasjon og entreprenørskap i forhold til det ledende landet fra 2022 til 2025. Alle underdimensjoner har hatt negativ utvikling fra 2022 bortsett for entreprenøraktivitet og motivasjon. Og til og med motivasjonen for å starte og skalere virksomheter fra Norge har falt kraftig fra i fjor (etter oppgangen fra 2022 til 2024). Og mens fallet i offentlig og privat FoU (som andel av BNP) kan forklares med kraftig vekst i Norges BNP i det siste, er nedgangen i andre underdimensjoner (som omfatter internasjonal konkurranse, gode rammebetingelser og stabilitet, innovasjon og samarbeid) oppsiktsvekkende. 

Land å følge med på 

Innenfor innovasjon og entreprenørskap er det flere land som utmerker seg. USA, som scorer særlig høyt på motivasjon, risikokapital og privat FoU, har hatt 1. plass de siste fire årene, med unntak av i 2024 hvor Sverige tok lederplassen. Sverige ligger også på topp når det kommer til samarbeid på innovasjon. Nederland er landet som gjør det best når det kommer til velfungerende internasjonal konkurranse, sammen med blant annet Irland og Sveits. Australia, Canada og Estland scorer høyest når det kommer til entreprenøraktivitet.

I Norge ligger mye til rette for innovasjon og entreprenørskap, men lite risikokapital og private investeringer i FoU begrenser mulighetene.

Interaktiv Innovasjon og Entreprenørskap

Det er en negativ utvikling i innovasjon og entreprenørskap også hos våre naboland, noe som viser at posisjoneringen av Norden svekkes sammenlignet med USA som er lederen.

Innovasjon og entreprenørskap Norden
Underdimensjon DanmarkDanmark FinlandFinland NorgeNorge SverigeSverige
Internasjonal konkurranse 55 38 22 42
Risikokapital 19 11 4 6
Motivasjon Ukjent Ukjent 56 45
Entreprenøraktivitet 27 15 27 22
Innovasjon i næringslivet 62 72 82 74
Gode rammebetingelser og stabilitet 68 69 74 74
Samarbeid 1 72 55 100
FoU (Privat) Ukjent 49 4 64
FoU (Offentlig) Ukjent 73 64 76
Gjennomsnitt 39 50 43 56

Over tid taper Norge terreng i dimensjoner som er avgjørende for innovasjon og entreprenørskap. Og på motivasjonen hvor det var en positiv utvikling inntil nå, har trenden snudd.

Norway Performance Indicators - Innovasjon
Endring i Norges score fra 2022 til 2025
CTA Buttons