Innlegget har stått på trykk i Klassekampen.
Majoriteten av både offentlige og private innkjøpere av rådgivningstjenester sier konsulenter gir tilgang til nødvendig spisskompetanse, større fleksibilitet og bedre beslutningsgrunnlag, det viser en ny undersøkelse Norstat har gjennomført for Abelia.
Åtte av ti offentlige innkjøpere mener at eksterne rådgivere bidrar med spisskompetanse de ellers ikke ville hatt tilgang til. Like mange sier de kjøper rådgivningstjenester for å få tilgang til kompetanse de ikke ønsker å ha permanent hos seg.
Det er derfor på tide at norske politikere slutter med ubegrunnede forslag om å gjennomføre konsulentkutt i offentlig sektor. I stedet bør de lytte til offentlige ledere, som sier at rådgiverbistand bidrar med spisskompetanse, kvalitetsheving og kompetanseoverføring.
Norge vil fremover mangle både folk og kompetanse. Vi har en lavere andel med master- og doktorgrad enn våre naboland. Det viser Abelias omstillingsbarometer. Vi har også en relativt lav andel som tar teknologiutdanning og realfag. Når Norge samtidig langt fra er best i klassen på å tiltrekke seg internasjonale talenter, betyr det at mangel på kompetanse vil begrense oss.
Hva kan skje dersom vi ikke lykkes med samspill mellom privat og offentlig sektor?
Da kan vi risikere at Norge blir tregere enn problemene vi skal løse. Vi har ikke nok folk, vi har ikke høy nok produktivitetsvekst og vi har ikke tiden til å bygge parallelle miljøer for offentlig sektor. Hvis staten forsøker å utvikle stadig mer selv, vil vi både få tregere omstilling og svakere innovasjon.
Regjeringen har dessuten et uttalt mål om at Norge skal bli verdens mest digitaliserte land, og vi skal bygge digital sikkerhet og suverenitet. Da er rådgivernes spesialkompetanse viktig for å fremme endring og utvikling i offentlig sektor.
Abelia er opptatt av at det private næringslivet skal få økte inntekter, ja, men målet må først og fremst være at det norske samfunn skal få best mulige løsninger. Gode relasjoner bygges på gjensidighet. Da tror vi løsningene ligger i et bedre samspill mellom offentlig og privat sektor.