Etterlengtet reform av fagskolesektoren

Publisert

Stående kvinne.

Anja Johansen, leder for utdanningspolitikk. Foto: Ilja C. Hendel

Stortingets nylige votering over stortingsmeldingen "Fagfolk for en ny tid" betyr totalt sett en skikkelig reform av høyere yrkesfaglig utdanning.

– Dette er bedre enn vi drømte om! Her er det viktige gjennomslag for Abelia, fagskolene, og mange andre. En skikkelig lagseier, sier leder for utdanningspolitikk i Abelia, Anja Johansen.  

Fagskolene skal fortsette med det viktige samfunnsoppdraget det er å tilby utdanninger av høy kvalitet på det nivået de allerede gjør. Men Stortinget åpner nå for at de også skal kunne tilby høyere yrkesfaglig utdanning på et nivå tilsvarende bachelor og master i høyere akademisk utdanning.  

– Dette er et etterlengta og viktig skritt framover for fagskolesektoren, sier Johansen.  

– Det gir mulighet til ytterligere faglig utvikling, og vil kunne gi skoler og studenter den formelle anerkjennelsen de fortjener. Samtidig er dette et uttrykk for at avansert yrkesfaglig kompetanse krever spesialisering, dybde og utvikling.  

Abelia, vår bransjeforening Forum for fagskoler og flere andre aktører har jobbet lenge for at høyere yrkesfaglig utdanning i Norge må ha reelle internasjonaliseringsmuligheter. At studiepoeng fra høyere yrkesfaglig utdanning i Norge skal koples til European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS) har stått langt oppe på ønskelista. Det er viktig for studentmobilitet og for norske utdanningsinstitusjoners mulighet til å være del av et større utdanningsområde. Et tjuetallstalls andre europeiske land har ECTS-tilknytning for studiepoeng fra høyere yrkesfaglig utdanning.  

– Når Stortinget nå støtter ECTS for norsk fagskoleutdanning, betyr det at internasjonalisering blir mer enn festtaler også for denne delen av utdannings-Norge, sier Anja Johansen.  

I høyere akademisk utdanning er du bachelor med ei fullført utdanning på nivå 6 i det som kalles Nasjonalt kvalifikasjonsrammeverk. Du er master med ei fullført nivå 7-utdanning. Nå har Stortinget bedt regjeringa om å foreslå benevnelser som er i tråd med det som brukes i de europeiske landene Norge samarbeider mest med. Det er en klar beskjed om å bruke de samme og velkjente begrepene om utdanninger med tilsvarende arbeidsomfang og faglig nivå i høyere akademisk og høyere yrkesfaglig utdanning. 

– Abelia vil rose Utdannings- og forskningskomitéen og Stortingsflertallet som så tydelig peker ut en kurs for høyere yrkesfaglig utdanning i Norge. Det ligger mye arbeid foran aktørene i sektoren, og finansieringssystemet for fagskolesektoren må under lupen og bør revideres, sier Johansen.   

– Men nå er det tid for glede! Summen av mulighet til å tilby utdanning på NKR-nivå 5-6-7, ECTS-tilknytning for studiepoeng og gradsbenevnelser som bygger på velkjente begrep, er en ekte likeverds- og utdanningsreform.