FFAs årskonferanse 2026
Foto: Abelia
Velkommen til FFAs Årskonferanse 2026!
Forskningsinstituttenes fellesarena (FFA) arrangerer sin årskonferanse 11.mai 2026.
Verden er i endring og behovet for nye løsninger og forskningsbasert kunnskap har aldri vært tydeligere enn nå. Kunnskapsbehovene er mange og påvirkes både av internasjonal utvikling og lokale forhold. Norge skal gjennom en energiomstilling, skal nå klimamål, bevare natur, gjennomgå digital transisjon inkl. utvikle og ta i bruk KI og kvanteteknologi, styrke samfunnssikkerhet og beredskap, bygge konkurransekraft, øke produktivitet og møte behovet for arbeidskraft i en aldrende befolkning– blant annet. For å lykkes med de store endringene er forskning og innovasjon avgjørende. Vi trenger et felles forskningsløft!
Gjennomgangen av instituttsektoren som regjeringen har satt i gang, gir også en mulighet til å se nærmere på hvordan instituttsektoren kan bidra enda mer. Forskningsinstituttene er opprettet nettopp for å gjennomføre forskning som møter samfunnsutfordringer, og vil bidra til et felles forskningsløft!
Derfor er FFAs visjon at Norge skal være en forskningsnasjon som hevder seg internasjonalt, for å bidra til konkurransekraft, bærekraft og et trygt samfunn.
Med dette bakteppet, inviterer vi til FFAs årskonferanse 2026. Blant temaene vil være:
- Hvordan kan forskning bidra til at Norge (og verden) når sine mål for omstilling, innovasjon, trygghet og konkurransekraft?
- Hvordan påvirker den geopolitiske situasjonen kunnskapsbehovene og vilkårene for forskning?
- Hvordan styrke forskningssamarbeid – mellom aktører, på tvers av sektorer og internasjonalt?
- Hvordan kan instituttene bidra til å løse Norges kunnskapsbehov?
- Hvordan kan forskningssystemet i enda større grad styrke Norge som forskningsnasjon?
Programmet finner du under 👇 (oppdateres fortløpende)
Program
12.00-13.00 Lunsj og registrering
13.00-14.15 Del 1 Verden i dag - hvordan preger de geopolitiske endringene kunnskapsbehov og vilkår for forskning?
14.15-14.45 Pause, lett servering og mingling
14.45-15.45 Del 2 Hvordan løser vi Norges kunnskapsbehov – og hvordan kan instituttene bidra enda mer?
15.45-16.15 Pause, lett servering og mingling
16.15-17.15 Hva kreves av forskningssystemet for å løse dagens – og fremtidens kunnskapsbehov?
Program
Du vil møte disse
Kontaktpersoner