The future is bright, Bright Green!
At kunnskapsbedriftene er en sentral del av klimaløsningen, ja det vet de fleste Abelia-medlemmer. Heller ingen tvil om at kunnskapsbaserte løsninger vil dominere i tiden etter København-møtet
Foto: Bella-senteret COP 15
Nær sagt alle menneskelige aktiviteter har blitt debattert de siste par ukene i København, både i de formelle forhandlingene og i de mange aktivitetene som har pågått rundt i byen. Abelia har sammen med NHO organisert seminarer og arenaer under klimatoppmøtet. Vi ønsker å sette fokus på hvordan samfunnet kan bli smartere organisert, velferden øker og ressursene utnyttes bedre. Og vi er ikke alene.
Alle typer næringer og organisasjoner ville vise at nettopp deres næring er selve løsningen på klimakrisen. Mens deler av industrien klør seg i hodet og lurer på hvordan i all verden de skal kutte utslippene sine, fremstår kunnskapsbaserte tjenestenæringer stadig klarere som de som skal bidra til å skape reelle endringer.
Midt i det enorme konferanseområdet på Bella-senteret i København var det særlig én paviljong som pekte seg ut. Den store paviljongen kaltes I-see-T-Kiosk og er en arena for klimaløsninger basert på IT. Det var de danske arrangørene som ønsket å trekke frem IT-næringen som en helt sentral del av løsningen. I løpet av to uker kjøres det kontinuerlig debatter og presentasjoner her. De fleste via telepresence - selvfølgelig - fra ulike deler av kloden.
Det største sideeventet til selve klimaforhandlingene er næringslivsmessen Bright Green. Messen ble åpnet sist lørdag av Kronprins Haakon, Kronprinsesse Viktoria og Kronprins Fredrik og tiltrekker seg tusenvis av deltakere. Over 170 - til dels spektakulære - utstillere presenterte løsninger og markeder for grønn vekst.
Store ord, som "welcome to the transformation of the economy" og "be a part of the paradigm shift" klinget fra utstillerne. Denne delen av næringslivet ser lyst på framtiden. The future is bright, Bright Green!



